6

Kim Sayıyor?

Sorunların çözümünün bulunması en zor olan yere saklandığını, yani göz önünde olduğunu her farkedişimde uzun bir süre şaşkınlığımın etkisinden kurtulamıyorum. Aşağıda linkini verdiğim belgesel bu açıdan beni çok derinden etkilemiştir.

Marilyn Waring’in, mevcut küresel ekonomik düzeni böylesine dahiyane bir sadelikle anlatabiliyor olmasına hayranlık duyuyorum. Gerçeğin altını bir kere daha çiziyor: Ekonominin sadece bankalarda, borsalarda, cüzdanlarda değil kültürün içinde, bizim değerlerimizde yaşadığı ve biz değişmedikçe ekonominin de değişmeyeceği. Birilerinin neyin değerli sayılıp, sayılmayacağına ilişkin verdikleri kararın yaşantımızın kıyısına, köşesine kadar nasıl etki ettiğine; kadın hakları, çevre kirliliği ve daha birçok konunun neden hala küresel birer yara olduklarına farklı bir gözle bakmak isteyenlere bu belgesel bir armağan. Biraz uzun ama izlemeye değer. Kadınlara özellikle tavsiye ederim. İnternetten izlenebiliyor. Linkine buradan ulaşabilirsiniz.

1995 tarihli, dili ingilizce ve ne yazık ki Türkçe altyazısı (henüz) yok.

Comments 6

 1. Post
  Author

  Çok sevindim. Ellerinize sağlık. Umarım çok kişi izler bu vesileyle. Sizin mail adresiniz web sitemde var. Ben size mail atacağım en kısa zamanda. Sevgiler!

 2. Altyazı çevirisni bitirdim sonunda. Ankara ve İstanbul’da öncelikle feministlerce izlenmesine haftaya başlıyoruz. Yalnız filmi de indirmek gerekiyor altyazılı izlemek için. Nasıl yapalım, size maille filmi satın alıp indirdiğim şifreyi göndereyim mi?
  Bu arada kendisiyle de yazıştık, izin aldım 🙂
  Sevgiler

 3. Post
  Author
 4. çok sağolun, sizin de bahsettiğiniz siteden filmi 5 dolara indirdim, yalnız altyazı dosyası ayrı bir dosya olarak görünmüyor ama kararlıyım başarıcam 🙂 özellikle sosyalist feminist kolektif ve keig grubundaki arkadaşlara – keza antimilitarist arkadaşlarıma çok büyük sürpriz olacağını düşünüyorum ben de.
  bitince size de haber veririm. sevgiler

 5. Post
  Author

  Çok güzel iki haber aldım yorumunuzla. Birincisi onun İstanbul’u ziyaret etmiş olması, ki her zaman ki gibi çok ‘doğru’ konuşuyordu. İkincisi belgeselin Türkçe altyazı çalışması. Gerçekten çok büyük bir katkı olur bu konuyla ilgileneler ve de ilgilenmesi gerekenler için. Şimdiden elinize sağlık! Sevgiler

 6. merhaba,
  aynı fikirdeyim. marilyn waring on gün önce awid 2012 toplantısı için istanbuldaydı.
  buyrun kanıtı 🙂 http://www.youtube.com/watch?v=pT8Qc8mH-0s
  15 yıl önce avustralya’da izlediğim belgeselin linkini ben de yeni buldum, indirip altyazıyla çevirmeyi planlıyorum, bitince size haber veririm. herkes izlemeli..
  sevgiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir