2

Kırılganlığın Gücü

Bir insanın hayatında mutlaka izlemesi gereken bir konuşma bu (Türkçe alt yazısı var). Ayrıca Brene Brown, anlattığını sunum boyunca bizzat yaşayarak gösteriyor. İzlemesi ilham verici.

Bence çağımızın bize söylediği en büyük yalanlardan biri; güç, statü, eğitim, para ne varsa gereken elde edip, sonunda yenilmezlik ve kırılmazlığa ulaşabileceğimiz. Fakat bu insan doğasına aykırı. Doğumdan ölüme kadar her gelişmek istediğimizde ya da çevremizde meydana gelen her değişimde alıştığımız güven sınırının dışına çıkmamız gerekiyor ve her çıkışta da kendimizi ‘doğal’ ve kaçınılmaz olarak kırılgan hissediyoruz. Film kahramanları gibi değiliz yani. Ama kimse bunu kolay kolay itiraf edemiyor, çünkü popüler kültürde pek ‘çekici’ değil. Böylelikle ‘güçlü’ ve ‘herşeye hakim’ maskemizi takıp, içimizde sakladığımız korkuyu çok çalışarak, çok gezerek, çok harcayarak ve daha nice çoklarla uyuşturuyoruz. Gerçekte aslında sahip olduğumuz muazzam potansiyeli uyuşturuyoruz. Çünkü olumlu/olumsuz tüm duygular aynı kapta duruyor. Korkumuzu, kırılganlığımızı kapattığımızda neşemizi, azmimizi ve cesaretimizi de beraberinde aynı yerde hapsediyoruz.

Ne ironi! Ancak kırılganlığımızı yaşama izini kendimize verdiğimizde hayatta gerçekten güçlü olabiliyoruz.

İşte Brene Brown bunu çok güzel anlatıyor. Asıl ondan dinleyin

Comments 2

  1. Asıl güç açık olmaktır, maskesız olmaktır. aslında bu en büyük meydan okumadır. bırşeylerın ardına saklandıkça zayıflıyoruz çünkü…

    1. Post
      Author

      Kesinlikle. Bütün enerji o maskeyi yüzde tutmaya gidiyor, potansiyelimizi açığa çıkarmak, dolu dolu yaşamak yerine.

Yorumlar