Bhoomie’ler

Mum and Thuli Very Cute Art Print

Thuli – www.bhoomies.com

Sitemi takip edenler belki fark etmişlerdir. Eylem araştırması metodunu kullanıyorum çalışmalarımda. Eylem araştırması’nın (action research) çok kısaca; bir araştırma sorusunu klasik araştırma tarzı gibi kendini dışta tutarak değil, deneyimlerle bizzat katılarak yapılan bir araştırma biçimi olduğunu söyleyebilirim. İçinde sanat da var. Kısaca eylem araştırması, Kartezyen (Cartesian) bilimin kategorilere ayırma, kişinin kendini, duygularını, sezgilerini soyutlamasına alternatif olarak geliştirilen, bütüncül ve araştırırken araştırmacının kendisini de dönüştüren,çok güçlü ve bence çağımızın karmaşıklığına en uygun bilimsel metotlardan biri.

Konuya gelirsek, kişilerin biraraya gelerek bir araştırma sorusu üzerinden ortaklaşa çalışmalarını içeren paylaşımcı araştırma (co-operative inquiry) da onun tekniklerinden bir tanesi. Ben de bunu tecrübe etmek için geçen yılın başlarında iki kadına çağrı yapmıştım. “Ne dersiniz?” diye. Onlar da kabul ettiler. Sonra biri daha katıldı. Şimdi bir Türk, bir Güney Afrikalı, bir Amerikalı ve bir İngiliz olduk. Dört farklı kıtadan geliyoruz ve yaratıcılığımızı besleyen inanılmaz güzellikte bir grup oluştu. Çalışma kurallarımız çok basit ve çok zevkli. Bunları ilerleyen zamanlarda, uygulamak isteyenlere aktaracağım. Bizim araştırmamızın bir kısmını kendi doğamız ve çevremizdeki doğayla nasıl daha uyumlu yaşayabileceğimiz içeriyor. Keyifli ve derin bir soru.

Tekrar konuya gelirsem. O kadınlardan birinin bu süreç içerisinde doğmuş ve büyümüş bir çocuğu oldu ve artık görücüye çıktı. İsmi Bhoomie’ler. Bhoomi, Sankritçe’de dünya anlamına geliyor. Bhoomieleri de dünyalı periler olarak tarif edebiliriz. Kendi doğalarına ve çevrelerine saygı içinde, neşeyle yaşayan her biri kendine özgü bilgelik taşıyan karakterler onlar. Liesel Beukes onları yaratırken de çevresinden birçok ilham alıyor. Mesela onlardan biri olan Kendini/Ruhunu Arayan Bhoomie’yi (Soul Searching Bhoomie) bizim grup çalışmamızdan esinlenerek ortaya çıkardı. Benim en sevdiklerimden biri ise Thuli yani ilk bebek Bhoomie. Liesel oğlumu çok seviyor ve bu karakteri de onunla, benim bir fotoğrafımızdan ilham alarak yaptı. Ama Thuli bir kız.

Liesel blogumun tasarımında da bana çok destek oldu. Blogumda sıklıkla gördüğünüz ağaçları ben çizdim ama başlıkların geri kalan düzenlemesini beraber yaptık. Kısaca bu grup çalışması hepimize hediyeler verdi. Paylaşmayı, paylaşmanın sahip olunan yetenekleri ne kadar arttırdığını öğrendik ve değişimin dalga dalga nasıl yayıldığını da. Herkese öneririm.

Üstelik bazen bir yaz akşamı balkonda keyifli bir sofra haline de geliyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir