Ciddi Şeyler


Bunu az önce Yuval Noah Harari‘yi dinlerken ve kara kara düşünürken çizdim. İyi geldi. İki gündür her fırsat bulduğumda onun Homo Deus kitabına ilişkin verdiği mülakatları, yaptığı konuşmaları dinliyorum. Daha kitap elime geçmedi, ama özellikle de insan işinin doğasında yakın gelecekte meydana gelmesi muhtemel değişimler konusunda altını çizdikleri ciddi, çok ciddi hem de.

Biz Türkiye’de yıllardır anlamsız tartışmalar içinde enerjimizi tüketirken Dünya’da gerçekleşen teknolojik değişimlere ilişkin gerçekten çok önemli şeyleri kaçırdığımızın bile farkında değiliz maalesef. Mesela Adidas geçen sene sonunda Almanya’da sadece robotların çalıştığı yeni fabrikasında ayakkabı ürettiğini açıkladı. Bu gelişmeler Çin ve Brezilya’ki gibi insan işçiliğine dayanan fabrikaların uzun veya kısa vadede kapanması anlamına da geliyor. Bu gidişat bizim gibi gerçek anlamda teknoloji, bilim, sanat altyapısı geliştirmeyi henüz başaramamış ve ekonomileri inşaat gibi şeylere dayalı ülkeleri çok derinden etkileyeceğe benziyor. Türkiye’de şu an mevcut ve hatta öncesinden de daha geriye gitmiş eğitim ile bu süper hızlı gidişatla başa çıkmak çok zor. Mevcut durumu Selçuk Şirin, Bir Türkiye Hayali isimli kitabında istatistiklerle de kısa ve öz biçimde açıklıyor. Bu kitaptan daha önce de bahsetmiştim hatırlarsanız.

Çok yazık Türkiye’nin yıllardır boş şeylerle, anlamsız polemiklerle, mutsuzluklarla harcanmış ve hala da harcanmaya devam eden muazzam potansiyeline, çok yazık…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir