Anket Sonuçları

Öncelikle çok çok teşekkür ederim. Anketi açtığımdan itibaren çok hızlı cevaplar geldi ve beklediğimden de fazla fayda sağladı. yeni1anlam’ın içtenlikle sevildiğini gördüm:) Katılımcıları isimlerini vermediler, kimilerin katıldığı hakkında aşağıdaki cevaplar dışında bir bilgim yok. Sonuçları sizlerle de paylaşacağımı söylemiştim. Belirtmek isterim ki, cevaplara ilişkin benim çıkarımlarım tam anlamıyla objektif olarak kabul edilemezler, yine de gelen verilere dayandıkları için “ben böyle düşünüyorum ve hissediyorum”dan daha sağlamlar.

Ankete  şu ana kadar 35 kişi cevap verdi ve 30 kişi diğer soruların yanı sıra tüm açık uçlu soruları da tamamlamış. Cevap verenlerin yarısı yeni1anlam’ı 3-1 yıldır takip ediyorlar, %14’lük kısım ise en başından beri yani 5 yıldır takip ediyor. %34’lik kısım ise nispeten yeni takip etmeye başlamış. Genel anlamda %50’lik bir kısım ‘hikayeyi’ başından sonuna biliyor, eşlik ediyor diyebiliriz. Bu uzun süredir içsel olarak neden pek yalnız hissetmediğimi bana açıklayan bir durum. Yine, takipçi sayısının tutarlı ve yavaş artan biçimde olması yeni1anlam’ın yaşamda oluşmaya başlayan farklı ve yeni bir ihtiyaca veya arayışa cevap verdiğini gösteriyor. Bu çok umut verici, çünkü önemli değişimler, yaklaşımlar önce yaşam sistemlerin sınırlarında ve geçiş noktalarında böyle organik ve spontane gelişmeye, katalize olmaya başlar. Yani görünen o ki içimden gelen ilhamdan gücünü alan yeni1anlam yaşamda muhtemelen gelmekte, oluşmakta olan bir ‘yeni’yi temsil ediyor. Benim için heyecan verici:)

Screen Shot 2017-10-19 at 10.25.24

Ankete cevap verenlerin çoğunluğu kendisini ‘tam zamanlı çalışan’ olarak tanımlıyor. Onları çocuğunun tüm gün bakımından sorumlu ebeveyn’ler, çalışmaya ara verenler, akademisyenler, yarı zamanlı çalışanlar, yurt dışında yaşayanlar, öğretmenler… takip ediyor. Hitap ettiği ve ilham verdiği grup çeşitliliğe sahip. Bu da yine yeni1anlam’ın farklı durumlardaki kişilerde ortak ihtiyaçlara karşılık geldiğini gösteriyor. Açık uçlu sorulara verilen cevaplardan bunların günümüz yaşamındaki yaratıcı ifade, anlam, derinlik, bütünlük ve içsel huzur özlemi olduğunu çıkarsıyorum.

Screen Shot 2017-10-19 at 10.25.37

Screen Shot 2017-10-19 at 10.25.47

Aşağıdaki sonuç benim için oldukça ilginç çünkü aslında neredeyse %90’a yakın takipçi yazıları öncelikli buluyor. Diğer diyenler arasında hepsini beğeniyorum diyenler çoğunlukta. Bu benim ‘yazar’, ‘araştırmacı’ ve ‘hikaye anlatıcı’ yönümün tüm diğer becerilerimin önüne geçtiğini ve esas fark yaratan taraf olduğunu gösteriyor. Yazılarıma ilişkin bu kadar açık ve net ifadeler kullanılması şimdiye kadar aldığım en güzel geri bildirimlerden, çünkü yazmak bu yaşamda en sevdiğim şeylerden biri.

Screen Shot 2017-10-19 at 10.26.03Sonrasındaki açık uçlu sorunların hepsine en az otuzar cevap var. Bu kısım bana oldukça içgörü kazandırdı. Cevapların hepsi dolu dolu. Aşağıda sizlerle de bazılarını paylaşmak istedim. Amacım yeni1anlam’ı takip edenler olarak grubun ortak veya farklı özelliklerinden, ilgilerinden, özlemlerinden haberdar olabilmeniz.

Screen Shot 2017-10-17 at 11.16.45

“Cesur, farklı bir bakış açısı”

“Sıradanlıktan uzak, iyi ki tanıdım dediğim, üretirken düşündüren.”

“Hayata bakış açınız, görselleri yazı ile bütünleştirmeniz, ifade şekliniz, fotolara anlam katarak yorumlama biçiminiz, okuduğunuz kitaplardaki cümleleri tasarımlarınızla bütünleştirmeniz, hayata böyle de bakılabiliyormuş dedirten sorgulamalarınız, doğaya farklı da bakmamız gerekir dedirten farkındalığınız.”

“Köklerden korkmadan yaratan düşünceleri ve elleri”

“İçimdeki yolculuğuma yoldaş… Anadolu’yu anlamamda rehber… Az-öz üretim… Sanat… Arkadaş… Yoldaş… Darlıkta nefes…”

“Samimi, yalın ve derin… Paylaşımlarını ve yazılarını sabırsızlıkla beklediğim, yazıları uzun da olsa okumaktan heyecan duyduğum, çoğu zaman eşimle de paylaştığım ender hesaplardan biri. Bu ‘yalın’ olma hali Sanem hanımın ürün tasarımlarına da kesinlikle yansıyor diye düşünüyorum.”

“Yazılarında hayata sunduğu perspektif benim içimde yeni bir anlam oluşturuyor”

“Sade. Samimi. Doğal. Sıcak. Mesafeli de ama bir yandan, özgün”

“Daha önce de bir yerlerden bana tanıdık gelen, iç sesime yakın, paralel bir zihin gibi. Benim bakış açımla objektifliğin bir ortalaması gibi..”

“Olgun”

“Kompleksiz olması, sadeliği”

“Sakin, kendine dönük kaşif ama gün sonunda hazinelerini paylaşan bir gezgin.”

“İçimde yeni  kapılar açıyor”

“Çok gerçekçi, samimi, yalın, naif, özgün oluşu, merak uyandırması, anlamlı ve dolu dolu oluşu.”

“El baskısıyla ilk kez sizin vesilenizle tanışmak benim için sayfanızı farklı kılandı.”

“Hem sanat hem felsefe /psikoloji yaparak her yönden içime ruhuma hitap etmesi .Keşke hepimiz ruhlarımıza baskı yapmak yerine kumaşlara yapsak:)”

“Reklam kokusu değil yaşam farkındalığı oluşturması”

Screen Shot 2017-10-17 at 11.39.00

“Ekofelsefeyle ilgili paylaşımların”

“Bilinçlendirme yazıları, sürdürülebilir hayat sırları, sisteme isyan edip içinde kalırken yapılması gerekenler”

“Seviyorum böyle, ama yazılarınızı daha çok görmek-okumak harika olur”

“Öneriler:) kitap.film. Önerilen her şeyi çok sevdim”

“Şu anda kurulan dengeyi seviyorum.”

“Yazılarının daha fazla olmasını”

“Yazıların”

“Yazılarınızın”

“Yazılarının”

“Yazıların”

“Yazılarının”

“Kitap tavsiyesi”

“Yaşama dair faydası, kolaylığı olacak bilgi paylaşımlarının, araştırmaların paylaşımı”

“Bilmem, her şeyi güzel…”

“Hayata dair keşifleri ve izlenimlerini tasarıma ve yazıya aktarmasını. Hatta bununla ilgili bir kitap yazmasını…”

“Baskı çalışmalarının”

“Daha fazla podcast”

“Yazı ve tasarımlar. Aslında ne olursa olsun güzel olacaktır şüphesiz, çizginizi bozmayın”

“Ürettiği ürünleri daha fazla sergilemesini…”

“Şu haliyle çok seviyorum”

“Hikayelerin”

 “Biz uzaktakiler için daha fazla hayata dair paylaşımlar, yeni tabiriyle “koçluk”:)”

“Videolar olabilir…yaptınız işle ilgili..kısa kısa.”

Screen Shot 2017-10-17 at 12.04.04

“Ufuk”

“Daha önce düşünmediğim konularda düşünüyorum, bazen bilmediğim bir kelime haftalarca oradan oraya araştırma yapmama vesile oluyor, beni silkeliyor.”

“Benden bir şeyler buldum. Hep doğanın içinde insana yeni şeyler yaratmak için sonsuz malzemeler bulunduğunu düşünmüşümdür. Siz bunları sunuyorsunuz. Ayrıca ev, aile, çocuk yetiştirme konularında yazdığınız yazılar. Baktımız gördüğümüz her şeye anlam katmayı öğrendim, bunu da öğrencilerime sık sık söylüyorum.”

“Farklı bir bakış açısı, her zaman. Duygudaşlık”

“Dinginlik…”

“Görebilmeye, düşünmeye ve anlamaya vesile olması.”

“Bakış açımı çok daha çeşitli yönlere kaydırıyorum. Hayata hep aynı yerden değil de, bu hayatın bir nimet olduğu gerçeğini idrak ederek çeşitli yönlerden bakıyorum.”

“Bana katkısı gülümseme sanırım çoğu zaman. Özenli olma hissini ve işini iyi yapma hissini kuvvetlendirmesi.”

“Ufuk açıcı, cesaret verici.”

“Daha önemli şeylerin daha çok farkında olabilmek”

“Daha fazla düşünmek ve sorgulamak”

“Başla ve devam et dedi bana”

“İşe emeğine gösterdiği sevgi saygı ve özverinin önemi”

“Ankara’nın bozkırını bile sevebilmeyi öğretti bana. Hayata farklı açılardan bakabilmeyi. Zanaatın iyileştirici gücünü… İyi ki keşfetmişim dediğim nadir bloglardan biri… Bazen üzerinde düşünmeden sadece okumak bile iyi geliyor bana…”

“Kayaların arasında beliriveren başıbuyruk güzellikte çiçekleri ve otları aklıma getirip zor zamanlarda düşündürüp gülümsetiyor.”

“Çocukluğumdan beri resim yaparken ya da başka bir şey ortaya koyarken en iyi yaptığım şey bire bir benzeterek iyi çıkarmaktı. Bir şeyi ‘tasarlamak’ konusunda çekinik dururdum. Ama nedendir bilmiyorum sayfanızı takip etmemden sonra sanki istersem, üzerine düşersem ben de bir yere birisine bakmadan kendim görsel tasarımlar yapabilirmişim hissim artmaya başladı. Cesaretlendim. Bunun için teşekkürler:)”

“Çiçek, desen gibi sık karşılaştığım nesnelere ‘acaba daha iyi nasıl görebilirim’ düşüncesiyle daha dikkat etmek”

“Bazı konularda bakış açımı değiştirerek sorgulama yapmamı sağlıyor… Seviyorum kendisini ve yarattıklarını ve düşüncelerini ve dinginliğini ve sadeliğini ve mütevaziliğini…”

“Umut”

“Arada yokluyorum, önce baskılara sonra dikişlere bakıp keyifle yazıları okuyorum. Eğer bir duyuru varsa Ankara’daki arkadaşlara haber veriyorum (dikişleri kendiniz dikmenize çok imreniyorum)”


Umarım bu sonuçları paylaşmamın sizlere de katkısı olmuştur. Görünen o ki beş yıldır beraberce içsel anlamda gerçekten çok iş yapmışız, çok teşekkür ederim her şey için! En başta yüksek dikkatiniz için, çünkü insan dikkatini verdiği şeyi büyütüyor…

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir