4

Dikişte Kintsugi

-Aaa, Keloğlan’a benzemişsin anne!

-Sahi mi?

Aynaya döndüm ve evet, gerçekten hiç düşünmemiştim. ‘Bence güzel oluyor.’ diye geçirdim içimden.

Kocama sordum;

– Nasıl sence?

– Bilmem pek benim tarzım değil, ilginç olmuş ama.

Sonra eve uğrayan bir arkadaşım;

– Yetim kol yapmışsın, güzel olmuş.

– Yetim kol mu? O da ne?

– İşte bu kısa kol.

Ceketi çevremdekiler hiç niyetlenmediğim şeylere benzetirken, fırsat buldukça devam ettim dikmeye.

Bitmeye yakın güzelce ütülemek istedim ve o sırada arka kısmında kumaşın kat yerinden bir şerit halinde solmuş olduğunu gördüm. Belli ki satın aldığım dükkanda çok uzun süre beklemiş veya güneş görmüştü. Dikerken de tebeşir işaretim zannedip anlaşılan farketmemiştim. Yıkadım çıkmadı. Buraya kadar boşuna uğraşmış olmaktan büyük bir öfkeyle doldu içim. Olsun böyle giyerim dedim, fakat hiç mi hiç güzel görünmüyordu.

Öylece oturdum. Zaten bugünlerde pek yeterli vaktim yoktu, olan da böyle boşa akıp gitmişti.

Ceketi bir kenara koydum. Baktım bir süre, ellerime baktım. Birden baskı yapabildiğim aklıma geldi. O kısmı baskı yaparak kapatabilirdim. Ufak desenler düşünmeye başladım, biraz bir şeyler karaladım, sonra geçen haftalarda yapı malzemesi dükkanından kumaş üzerinde deney yapmak için aldığım badana fırçalarını hatırladım. Keten kumaşta bu büyük fırçalar çok hoş bir iz bırakabilirdi. Kumaşı boyayabilirdim ve baskı yapmaktan da daha kısa sürerdi bu çözümü uygulamak. Sonunda kumaşın bozuk kısmını baskıyla değil bir fırçayla şerit çizerek kapatmaya ve renk olarak da altın sarısına karar verdim. Bitirdiğimde ceket, tıpkı Japonya’nın geleneksel Kintsugi sanatında altınla onarılan kırılmış porselenler gibi, eskisinden daha ilginç ve hoş bir görünüme kavuşmuştu. Kumaşta oluşmuş o kusura minnet duydum ve bir şeyi bu şekilde onarabildiğimi görmek, zihnimi başladığımdan daha geniş ve olasılıklara dolu bir alana usulca taşıdı. Durumu düzeltmek için bir şey yapılamazdan, eskisinden de güzel olduya doğru bir yolculuk. Bu deneyimi keyifle üzerimde taşıyacağım…

(Dikiş Patronu; Creazion Patronlu Dikiş Sayı 13)

Comments 4

  1. Post
    Author

    Was an amazing experience! You know my situation nowadays very well and can imagine how much I got angry at first. But instead of continuing to fix, putting it beside for a while, then coming back with an easy and perfect solution than I can imagine before… At the end I found myself feeling greatful to ‘the fault’ on the fabric:) Was such an amazing metaphor I took from this experience.

  2. It is sooo lovely! You even improved the design with the funky stripe on the back. Love love love!!! My friend, that’s a perfect example of serendipity. An awesome originally unintended discovery.

  3. Post
    Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir