Gül Formülü

bahçemiz – günlüğümden suluboya eskiz

Geçen yıl ev sahibi yüzünden, kısa zamanda tekrar taşınmak zorunda kaldık diye oldukça üzülmüş ve yine çok yorulmuştum, oysa şimdi ne iyi olmuş diyorum. Yeni evimiz, taşındığımız evden birçok anlamda daha güzel. Özellikle bahçemiz bana adeta ufak bir cennet gibi geliyor. Baharla birlikte havada her an güzel bir koku dolaşmaya başladı. Leylaklar bitti, şimdi de iğde kokuları, gül kokularına karıştı.

Bu kadar gül ağacı olunca, tabii ki yaprak bitleri de onlar daha açmadan geçen ayla beraber bahçeye üşüştü. Bahçede arılara, kelebeklere, diğer böceklere zararlı olan kimyasal tarım ilacı kullanmıyoruz. Bitleri güllerden uzaklaştırmak için internette araştırıp bulduğum şu doğal formülü kullandım. Geçen senelerde kullandığım Arap sabunundan daha etkiliydi. Dilerseniz yapımını buradan da izleyebilirsiniz. (Siz de etkisini test ettiğiniz doğal bir formül kullanıyorsanız, paylaşırsanız sevinirim.)

İçeriği:

100 gr sarımsak

100 gr taze acı biber

10 gr karanfil

Bunlar mutfak robotuyla ya da benzer bir alet yardımıyla iyice kıyılıyor, sonra 500 ml kaynar su ilave edilip, 24 saat bekletiliyor. Ertesi gün bir bez yardımıyla süzülüp, sprey vasıtasıyla güllerin bitlenmiş kısımlarına sıkılıyor. Ben karışımı sonrasında buzdolabında bekletip, takip eden günlerde birkaç defa daha uyguladım. Yüzde yüz bir çözüm değil ancak oldukça etkili ve gülleri rahatlatıyor. Sonuç gördüğünüz gibi.

Bahçe öncesinde kesinlikle sevgiyle bakıp, büyütülmüş, gelen kim olursa olsun bunu hissedebiliyor. Evden taşındıktan sonra bahçeye bakmaya da devam etmişler. Biz geldiğimizde, önceki ev gibi ağaçlar bitkiler uzun süre bakımsızlıktan bitap halde değildi, aksine sağlık doluydular. Bu bize de olumlu yansıdı. Bitki örtüsü, ağaçları oldukça oturmuş olduğu için de her yanında bir ilgi çekicilik, bir sürpriz var. Ahalisi de oldukça renkli kişilikler. Geceleri baykuş sesleriyle uyuyoruz. Kışın bir tilki sık sık ziyaret ediyor. Pofuduk ise yaz, kış her daim bahçede.

Ev sahipleri çoğu insan gibi her yanı dümdüz çim de yaptırabilirlermiş ama şükürler olsun yaptırmamışlar, yerine bol bol ağaç ve çiçek dikmişler. Meşe, çam, nar, ıhlamur, iğde, kiraz, leylak, elma… Ve de rengarenk güller… Onları her hatırladığımda doğaya gösterdikleri sevgi ve özenden dolayı kalbimden iyi dilekler yolluyorum.

Bu dünyaya bir güzellik katmışlar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir