Sanat Malzemeleri Konusu

Garip ama gerçek, bu sözü sıklıkla kendime hatırlatmam gerekiyor; sanat malzemeleri kullanmak içindir.

Sanatçı kalitesi malzeme kullanmak özellikle kendisini daha başlarda hisseden için önemli bir karar, zira sanat malzemelerinde kalite yükseldikçe fiyat da oldukça ciddi miktarlarda yükseliyor. Hele bir de benim gibi çevre duyarlılığı olan biriyseniz malzemeyi gereksiz sarf etmek zamanla adeta bir fobi haline gelebiliyor.

Kaliteli malzeme kullanmak beceriyi ikame etmiyor, yani ortaya iyi bir şeyler çıkarmanın garantisi kesinlikle değil. Başta farkı tam ayırt edemiyorsunuz zaten, ama gel gör ki insan biraz ilerleme kaydetmeye başladığında neden sanatçı düzeyi malzemelerin daha pahalı olduğunu anlıyor. Özellikle ününü şeffaf bir boya olmasına borçlu olan suluboyada. Ama iş burada da bitmiyor. Suluboyada kullanılan kağıdın bazen boyanın da önüne geçtiğini görüyorsunuz ve iyi kalite kağıtların fiyatlarını görünce insan ilk hafif şaşkınlık geçiriyor. Tabii yine iyi kağıt kullanmak da becerinin ve yaratıcılığın eksiğini kapatabilen bir şey değil. İnsan iyi malzemelerle çok kötü işler çıkarabildiği gibi, daha düşük kalite malzemelerle çok iyi işler çıkarabilir, fakat genelde iyi iş çıkarabilenler iyi malzemelerle çok daha iyi işler çıkarabiliyorlar.

Evet kalite demek oldukça yükselen maliyet demek ama çalışırken, eskiz yaparken insan bunu unutmak zorunda. Bir kağıdı veya bir boyayı ziyan etmekten aşırı kaygılanmak ve hata yapmaktan korkmaya başlamak yaratıcılığın ve ifadenin de ketlenmesi demek. İnsan özellikle gelişme sürecinde, dönüp bakmak istemeyeceği çok şey yapıyor -özellikle baskı işlerimden biliyorum-, işin doğası bu. Bu nedenle de geri-dönüşüm ve ileri dönüşüm atölyemde mümkün olduğunca benimsemeye çalıştığım yaklaşımlar. Ziyan olan malzemenin yarattığı suçluluk duygusundan onları kolaj veya kırkyama gibi şeylerde kullanarak kurtuluyorum. Sürpriz şeyler çıktığı oluyor ve hatta bazen yeni fikirlerin kapılarını açıyor. Atık görünen malzemelerle yeni bir şeyler yapma arzusunun oğluma da bulaştığını görüyorum:)

Kısacası fırsat ve imkan olduğunca kaliteli malzeme kullanmak iyi bir şey, ama bu kişiye ilave stres de getirmemeli ve getiriyorsa kaygı yaratmayacak daha düşük kalite malzemeye geçerek bir insan daha iyi işler çıkarabilir. Çünkü sanat malzemeleri rahatlıkla kullanmak, kullanılabilmek ve bazen hata yapabilmek, hatta saçmalayabilmek için varlar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir