Kuzuloğlu’dan Çok Şeyi Özetleyen Konuşmalar

Dün ev temizliği günüydü. Hafta içi kocam sürekli internetten toplantı ve çalışma yaptığı için sadece hafta sonu genel temizliği yapma fırsatı bulabildik. Evi bölüştük ve bir yandan podcast dinleyerek ikimiz de geçen hafta yaptığımız gibi evi dip köşe sildik süpürdük. Oğlan bütün hafta okul dışında film vs izleyememişti. Biz temizlik yaparken o da istediği filmleri izleyerek uzun süredir sürmediği bir keyif sürdü.

Dünün bende kalan en güzel anılarından biri, bir ara cam açıkken, oğlanın ‘Anne burası kar kokuyor.’ demesiydi. Karın kokusu olduğunu hiç düşünmemiştim, şaşırdım ve kokuyu hafızama kazımak için içime çektim. Biraz yanan odun kokusu da vardı havada. Dışarısı yağmurdan dolayı soğuk ve nemliydi. Ev ise biraz klor kokuyordu. Bunların karışımı ve belki de buna ek başka kokular ona kar konusunu anımsatmıştı. Saatlerini doğada ve özellikle de bahçede tek başına keşif yaparak ve oynayarak geçirmeyi, kar çok yağdığı zamanlar mutlaka tadına da bakmayı seven bu canın, kar kokusunun ne olduğunu bildiğinden eminim. Evet, dün evimiz biz temizlik yaparken kar kokuyordu.

Temizlik beş saate yakın sürdü. Bu sürede ben de hafta içinde fırsat bulduğumda dinlenecekler listeme eklediğim Serdar Kuzuloğlu’nun Koronavirüs ile ilgili üç bölümlük konuşma serisini telefonumdan dinledim. Gerçekten konunun muhteşem bir özetiydi. Böylesine küresel bir problemin, ülkesel, bölgesel, topluluklar ve bireysel düzeydeki durumunu ve etkilerini özenilesi bir başarıyla kapsamış. Ayrıca son dönemin videolarında kullanılan ve o hiç hoşuma gitmeyen hızlandırılmış montaj biçimlerinden uzak olduğu için de bana göre rahatlıkla odaklanılabilen bir yapısı vardı. Üç konuşmayı da bir vakit yaratıp sırasıyla, atlamadan mutlaka dinlemenizi tavsiye ederim.

Birinci konuşma; Koronavirüsün ve en başta da virüsün ne olduğu, nasıl ortaya çıktığı, nedenleri, tarihte ve günümüzde salgınların nasıl yayıldığı, COVID19 salgınının bunlarla ortak ve farklılaşan yönlerini çok katmanlı şekilde işleyen, özet olduğu kadar zihinsel olarak tatmin edici ayrıntılar da içeren bir konuşma olmuş.

İkinci konuşma, kapitalizm özetle nedir, gelişimi nasıl olmuştur, üretim, tüketim ilişkileri nasıldır, öne çıkardığı değerler, kavramlar nedir ve ayrıca tüm bunların koronavirüs salgının ortaya çıkışıyla ilişkisi ve salgın sırasında ve salgın sonrasında yaşanacakların kapitalizmin dönüşümüne ve belki de tarihe karışmasına etkileri neler olabilir hakkında. Böylesine zor ve karmaşık bir konuyu, bu şekilde toparlayabildiği ve özetleyebildiği için Kuzuloğlu gerçekten takdiri hak ediyor.

Son videoda ise Kuzuloğlu; Koronavirüs salgını sonrasında gündelik yaşamımızda nelerin değişebileceği, olası gelecek senaryoları, bizleri nelerin beklediği ve bireysel anlamda nelere etki edebileceğimize değiniyor.

Bu üç konuşma, kesinlikle verilen zamana değiyor. Türkçe olması, konunun jargonlardan mümkün olduğunca uzak kalmaya çalışılarak aktarılması Türkçe kaynaklardan bilgi edinenler için de önemli bir avantaj ve en yakın zamanda İngilizce altyazılar eklenirse başka dil konuşan dinleyiciler için de iyi olur.

Serdar Kuzuoğlu’nun internet sitesinin linkini de buraya bırakıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir