İnsan Değişebilir

geçen yıllarda tasarımını ve oymasını gerçekleştirdiğim bütünleşme kalıbıyla bezediğim el baskısı kumaş

Uzun bir süre desen tasarlayıp baskı yaptım hatırlarsanız. Bu tasarımını ve baskısını yaptıklarım arasında en sevdiğim desenlerden, eski kumaşlarımı gözden geçirirken seçtim.

Bir kalemlik ihtiyacım var, boya kalemlerim bahçede çizim yaparken dağılıp kayboluyor. Kendime bu kumaştan kalemlik yapacağım. Desene biraz nakış da işleyeceğim. Buna kalemlik için gerek yok belki, ama benim ihtiyacım var. Zira nakış, kalıp oymadan sonra beni en sakinleştiren ve topraklanmamı sağlayan uğraş.

Son zamanlarda eskisi kadar baskı yapmıyorum. Çizim becerilerimi geliştirmeye ağırlık verdim. Ama baskı işi bitmedi, daire çizerek geri döneceğim. Bir beceri diğer başka yetenek ve becerilerle bütünleştikçe ortaya çıkanlar da insanın, doğanın bütünü daha ifade edebilir hale geliyor. İlerleyen yıllarda, o zamana kadar kazandığım tüm beceriler bütünleşerek insanlara ve bana daha öte ilhamlar verecek başka bir şeyler ortaya çıkaracak. Bunu seziyorum, hissediyorum, biliyorum.

Birçok kişi gibi benim de hayatta çok zor ve içinden çıkılmaz görünen ağır sorunlarla boğuştuğum dönemlerim oldu, oluyor. Bu his, yani şimdimin yarınımla kurduğu bu sonsuz yeni olasılıkları içeren sağlam ve anlamlı bağ, yaşamım boyunca en zor zamanlarımda beni ayakta tuttu ve düştüysem (ki çok defa çok sert ve çok incitici biçimde düştüm) kısa sürede toparlanıp ayağa kalkmamı sağladı.

On yıl önce psikolog bir insan kaynakları uzmanıydım. Ve o yıllarda, artık eskisinden çok daha fazla insanın açıkça gördüğü, küresel sorunlar beni derinden rahatsız etmeye başladı ve ciddi bir vicdan muhasebesine girdim. En sonunda tam olarak ne yapabileceğimi bilmesem de bu sorunların çözümünün bir parçası olma niyetiyle yıllarca adım adım oluşturduğum ‘başarılı kariyerimi’ (o neyse) bıraktım ve yeniden üniversitede öğrenime geri dönerek, bilinmeze doğru bir yolculuğa çıktım. O zamandan bu zamana çok şey geçti. Blogum, bu bilinmezlerle dolu sürecin bir tarihçesi aslında. Şimdi, işinin tasarım ve zanaatını da yapabilen, blog yazarı, sanatçı bir eko-düşünür psikoloğum. Gelecekte bu konu nereye evrilecek bilmiyorum. İnsan değişebilir, iş yapışı, yaşamı, her şeyi değişebilir. Kendimden bildim, gördüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir