Soetsu Yanagi’nin ‘The Unknown Craftsman’ Kitabından Notlar

Soetsu Yanagi’nin İsimsiz Zanaatkar (veya Bilinmeyen Zaanatkar) isimli kitabını 2019’da Ankara Kitap Fuarında sahaflardan almıştım. 1972 basımlı kitap, çok eski ama bakımlı ve içi tertemizdi. Belki de hiç kullanılmamıştı. O zamanın parasıyla 100TL’ye aldım. Yeni baskısı daha pahalıydı, ama daha ucuz olduğu için değil aksine işçiliği için aldım. Kapağı Japon dut yaprağı (momigami) kağıdından ve el baskısı. Kitabın cildi geleneksel tarzda yıllara dayanması için doğal malzemelerle ve boyayla elde yapılmış. Doğal malzeme kullanılması nedeniyle de renkler zaman geçtikçe koyulaşıyor ve daha hoş bir görüntü alıyor. Gerçekten özel bir kitap bu. Nasıl bu şekilde elime geçti hayret ediyorum.

Burada, kitabı okuduğum 2019’da beni etkileyen yerlerden bazılarını paylaşmak istedim. Yanagi’nin zanaat yaklaşımı o zamandan beri beni çok düşündürüyor. Ama şimdilik başka yorum yapmadan, sadece onun sözlerini paylaşacağım. (Kitabın Türkçe çevirisine internette yaptığım araştırmada rastlayamadım. ) Önümüzdeki günlerde fırsat olursa kendi özet çıkarımlarımı da, elimdeki eski kitabın görselleriyle paylaşmayı planlıyorum.

“Beauty dislikes

being captive to perfection.”

Soetzu Yanagi
Notes from my notebook 2019, quotes from Soetsu Yanagi- The Unknown Craftsman, I here I tried to use fountain pen with acrylic inks which are told to be made for fountain pens. But maybe because of the pen I used or the ink or both, the pen clogged quite often. The marks are watercolor. / Soetsu Yanagi’nin kitabından notlar, not alırken dolma kalemle çini mürekkebi kullanma demesi de yaptım. Normalde bu şekilde kullanılmaması gereken mürekkeplerin elimdeki versiyonu özellikle bu kalemler için yapıldığı belirtiliyor. Ama kalemden veya mürekkepten, kalemde sürekli tıkanıklık oluştu. Lekeler suluboya.

“A true awareness of beauty

is to be

found

where beauty watches beauty,

not where “I” watch “it”.”

Soetsu Yanagi
Quotes From Soetsu Yanagi, The Unknown Craftsman, 1972 with my clogging fountain pen. Soetsu Yanagi’nin kitabından tıkanan dolma kalemimle defterime notlar, 2019

“Beauty is a kind of mystery,

which is why it cannot be grasped adequately though the intellect…

He who only knows, without seeing, does not understand the mystery…

The eye of knowledge cannot, thereby, see the beauty…

One cannot replace the function of seeing by the function of knowing. One may be able to turn intuition into knowledge, but one cannot produce intuition out of knowledge. Thus the basis of aesthetics must not be intellectual concepts. For this purpose all classification in the world avails nothing, and the scholar does not even become a good student of aesthetics.”

Soetsu Yanagi
Notes From Soetsu Yanagi, The Unknown Craftsman, 1972, with my clogging fountain pen Soetsu Yanagi’nin kitabından tıkanan dolma kalemimle defterime notlar, 2019

Son olarak da Soetsu Yanagi ile ilgili kısa bir bilgi videosunu not olarak bırakıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir