Tanrıça Athena ve Baykuşu

Sanem Aker Hakuba

Atina, Akropolis Müzesi’nde yaptığım Tanrıça Athena eskizi / 2023

Pallas Athena, İlyada ve Odysseia destanlarının baş karakterlerinden, Zeus’un kızı. Savaşın olduğu kadar sanatın, sanatçıların ve dokumacıların da koruyucusudur. İlyada ve Odysseia’da iki tezat karakter olarak ortaya çıkar. İlkinde intikamcı ve acımasız savaşçı, ikincisindeyse Odysseus’un İthaka’ya olan amansız yolculuğunda yol gösterici bilge. Fakat şüphesiz ikisinde de oynadığı rolle hikayenin gidişatını değiştirir.

Sevdiği hayvan baykuş, kafasına taktığı savaş başlığı kadar Athena ile bütünleşen bir sembol haline gelmiştir. Birçok temsilinde ona eşlik eder. Yukarıda paylaştığım, Atina Akropolis Müzesinde eskizini yaptığım vazo figüründe de sanırım bir baykuş vardı, vazonun önünü elimde bir defter uzun süre işgal edemediğim için şimdi tam hatırlamıyorum.

Baykuş birçok kadim kültürde olduğu gibi klasik Yunan mitolojisinde de bilgeliği, aklı, keskin görüşü ve duyuşu, sezgiyi ve en önemlisi karanlıkta görebilmeyi temsil eder.

hava kararırken komşu iğde ağacından bakan kulaklı orman baykuşu- Mart 2024

Gece avlanan baykuşlar, gündüz avlanan diğer birçok yırtıcı kuşun aksine avlarını havada aramazlar, bir yere tüneyerek onların ortaya çıkmasını bekler, aniden ve inanılmaz bir sessizlikle saldırırlar. Uçarken onların kanat seslerini duymak neredeyse imkansızdır. İşte bu sabırları, gece ve keskin görüşleri, uygun zamanı kavrayışları nedeniyle, birçok kültürde akıl, bilgelik, sezgi ve strateji ile bütünleştirilmişlerdir.

Baykuşların büyük gözbebeklerine sahip gözleri yuvalarında oynamaz. Kafalarını ilginç biçimde 240 derece döndürme yetisiyle bu keskin görüşü sağlarlar. Çevremizde yaşayan ve bize gündüzleri görünmekten çekinmeyen -bir önceki paylaşımımda bahsettiğim- kulaklı orman baykuşlarının işte bu olağanüstü kafa hareketlerini canlı izlemek muhteşem bir tecrübe.

Atena’nın Baykuşu, Atina Akropolis Müzesi – 2023

Sanatçıların ve dokumacıların koruyucusu Athena’nın, haftalardır etrafımızda yaşayan, bizi izleyen bilge baykuşları… Kocam, binlerce yıl yüzlerce kültürde onlara yüklenmiş olumlu-olumsuz tüm bu özelliklerden hiç etkilenmeden seyreyliyor onları. Bense bilmiyorum, bazen ne kadar dirensem de kafamda yaşam kendiliğinden hikayeleşiyor, bir anlama bürünüyor. Sanatla ve dokumalarla uğraşan biri olarak, ne kadar istemesem de onların varlığını sanırım biraz üstüme alınıyorum.

Yeni Yazı ve Ürün Bültenine Abone Ol