Oğlum…

Oğlum; görüyorsun, hissediyorsun, duyuyorsun… Bazılarını büyüyünce anlayacaksın. Ve büyüdükçe daha çok anlayacaksın.

Hissettiklerin, sezdiklerin çok ve doğru, bu dünyada onlarla yön bulacaksın. Onları bastırmayı değil sana onları fark etmeyi, anlamayı, yönetmeyi ve onlara güvenmeyi öğreteceğim. Öfkeli bir insan, öfkeli değilim diyecek, sen gerçeği ‘bileceksin’. Seven sevmiyorum, sevmeyen seviyorum diyecek, sen yine ‘bileceksin’. Boşu dolu, doluyu boş gösterecekler sen ‘bileceksin’. Sana ‘bilmeyi’ öğreteceğim.

Sana bazen canını acıtsa da, zaten bildiğini, gördüğünü, ortada olanı kabul etmeyi, kendini aldatmamayı öğreteceğim.

Bazen bırakman, kazanacak hiçbir şeyin olmadığını görmen gerekecek, sana acıtmadan, kırıp dökmeden ama ardına bakmadan gitmeyi öğreteceğim. Bırakabilmenin, kaybedebilmenin yaşamdaki gücünü göstereceğim.

Bazen tek başına kalacaksın veya tek başına bırakmakla tehdit edecekler, yalnız kalmaktan korksan da yanlış olanı yapmamayı öğreteceğim.

Sana kibir ve onur arasındaki farkı, yaldızlar için ruhunu satmamayı, -mış gibi davranmamayı ve bedeli ağır olsa da gerektiğinde kararlı bir şekilde ‘dur’ diyebilmeyi öğreteceğim.

Güzel şeyler yapacaksın, fark etmeyenler olacak, hiç yokmuşsun gibi davrananlar olacak, doğa vergisi yeteneklerinden korkup vasatı yüceltenler olacak, sana her şeye rağmen doğana sahip çıkmayı öğreteceğim.

Sana farklı olmayı, sen olmayı ve bundan korkmamayı öğreteceğim.

Sana bildiklerimi öğreteceğim. Bunları yaparsan yaşamda başarılı olur musun bilmem, ama eminim ki yaşamanın bir anlamı olacak…

Boraboy Gölü -Amasya

Boraboy Gölü – Amasya

5

Bir Kış Hediyesi

Bugün içimden kış öncesi, yaptığım bu yün keçe Eko-benlik çantasını sizlere hediye etmek geldi. İsterseniz bu paylaşımın altına yorum olarak isminizi yazabilirsiniz.

Cuma akşam saat 6’ya kadar ismini bana ulaştıranlar arasından hazırladığım kurada oğlumdan bir kişi seçmesini isteyeceğim, bakalım yumuk elleriyle kimi seçecek🎉 (Yurt içi gönderim de hediyeme dahil, bir tek yurt dışından katılmak isteyenler olursa ricam kargo ücretini kendilerinin üstlenmeleri olacak, umarım kusuruma bakmazsınız, zira dünya büyük yeni1anlam küçük🙏🏼)

Çantanın hikayesini öğrenmeyi dileyenler de blogda ekobenlik çantası olarak bulabilirler…

Sevgiler ve bol şanslar 💫

Özgün Düşünür

Pazar günü yine bahçeden sokağımıza yayılan bir ses geliyor

‘Anneeaaa, anneaaa?’

‘Evet?’

‘Bahçeye gel, bi şey göstericem. Bak gözleri olan bi yaprak buldum, ben de bunu yaptım.’

‘Çok ilginç olmuş. Maske gibi.’

‘Bunu sana hediye ediyorum.’

‘Yaa çok teşekkür ederim. Bununla ne yapmamı önerirsin?’

‘Bence bi çerçeveye koysan güzel olabilir.’

Sonra koşarak bahçeye döndü. Ben de tavsiyesine uydum ve atölyemin görünür bir yerine koydum. Görünce oldukça sevindi ve eve gelen misafirlere gururla gösterdi eserini. Onlar da edindikleri izlenimlere göre farklı farklı yorumlar yapınca bir yaprağın ellerinde etkileyici bir sanat eserine dönüşebildiğini tecrübe etti…

Yaratıcılık konusunda milyonlara ilham veren Julia Cameron diyor ki, ‘Çocuklarımızdaki hayret etme duygusunu korumaktan önemli çok az şey olduğuna inanıyorum. Çocuklarımız deney yapma güvenini hissettikçe, özgün düşünürlere dönüşürler.’

(Julia Cameron – Artist’s Way For Parents, kitabın türkçesi tercümesi de Ebeynler İçin Sanatçının Yolu olarak yayınlanmış)